9.2 C
Brno
Pátek, 31 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůHobbyVybudujte si alpinskou minizahrádku

Vybudujte si alpinskou minizahrádku

Pokud vám učarovaly skalničky, nemusíte začít shromažďovat na kopu skály, balvany a kameny, abyste na nich vytvořili malý alpinský svět ve formě skalky. I v malé pěstitelské nádobě lze vykouzlit přírodní scenérii, která osloví svojí houževnatostí, vytrvalostí a překrásným detailem.

Výhodou malé alpínské zahrádky je, že si nemusíte dělat starosti s jejím hnojením a zimováním. Všechny rostlinky přežijí desítky let na stejné ploše a nevymrznou ani v té nejmrazivější zimě. Důležité je jediné. Dostatek slunce po celý rok.

Jak začít
Poohlédněte se ve svém okolí po nádobě, která je pevná, aby unesla několik kilogramů těžkého substrátu, avšak dostatečně mělká na to, aby vynikla její osazená plocha. Může to být mělký květinník z masivního dřeva, plechový pekáč nebo staré keramické umyvadlo s plochým dnem.

V prodeji jsou speciální květinky na skalničky z keramiky i kamene, jsou však podstatně dražší, než byste očekávali. Vyhněte se plastu, protože přílišnou zátěž neunese a pod tíhou při manipulaci po letech praská. Hledejte cokoliv, co se podobá na nízkou mísu s pevnými stěnami.

Důležité je upravit dno
Je nesmírně důležité, aby byla nádoba natolik propustná pro vodu, jak je to jen možné. Protože skalničky milují vláhu, ale nesnášejí, pokud jejich kořeny stojí ve vodě. Proto je třeba do dna nádoby vyhotovit dostatečně velké otvory pro odtok vody.

Úprava dřevěné či kovové nádoby je s vrtačkou v ruce jednoduchou záležitostí. Pokud se však jedná o keramiku nebo kámen, bez speciálních vrtáků se neobejdete. Pokud vám chybí zkušenost a jistota v rukou, zkuste zajít do kamenické dílny, kde vám to mistři za lahvičku na počkání vyřeší.

Substrát musí být z přírody
Kamenitá, chudá půda je pro skalničky tím nejlepším, co jim můžete poskytnout. Přidržujte se pravidla, že objemový poměr kameniva a hlíny by měl být v poměru 1:1. Znamená to, že pokud smícháte kbelík říčního štěrku s kbelíkem zeminy z krtince, propracovali jste se k použitelnému základu pro svůj drobný zahrádkářský projekt.

Máte-li blíže do lomu než k říčnímu korytu, nahraďte štěrk břisolitem nebo drceným vápencem či makadamem s frakcí do 20 milimetrů. Důkladně jej promíchejte se zeminou či zahrádkářským substrátem a můžete se pustit do příprav.

Čím naplnit nádobu
Bez kvalitní drenážní vrstvy by vaše plány během několika měsíců skončily neúspěchem. Uložte na dno nádoby souvislou vrstvu z rozbitých pálených cihel nebo staré tašky. Použít můžete dokonce i sutinu ze škvarobetonových tvárnic.

Na drenáž navrstvěte předem namíchaný substrát do výšky, která kopíruje vrchní lem nádoby. Průběžně přehodnocujte její hmotnost a prověřte, jak se nádobou manipuluje. V tomto momentě můžete při zátěži odhalit nedostatky, které se vám doposud zdály nepravděpodobné.

Udělejte si výlet
Slovenská příroda je bohatá na skalničky alpinského pásma a není třeba za nimi chodit daleko. Najdete je na kamenitém podkladu orientovaném na jižní sluneční stranu v hojném počtu. Možná máte ve své blízkosti turistickou vyhlídku v nechráněném přírodním pásmu, možná se chodíte projet po násypu řeky obloženém z vnitřní strany kamenem. Skalničky lze nalézt na kamenných schodech, je třeba jen otevřít oči.

Rozchodníky, lomikameny, skalní růže – všechny poznáte podle hrubých drobných listů. Některé jsou zářivě zelené, jiné tmavé, šedavé či s fialovým nádechem. Na první pohled však všechny působí pevně a robustně. Přiberte k nim pár drobných rostlinek mléčníku a máte vše, co pro svůj záměr potřebujete. Zapomeňte na lopatku či jiné zahrádkářské nářadí. Ze skály je dostanete dolů úzkou špachtlí.

Saďte mělce
Skalničky sázejte mělce a respektujte při tom jejich původní ukotvení na podkladu. Neutápějte je do substrátu a pokud se to žádá, jen je položte na nový substrát, aby do něj samy překořenily. Bude trvat několik dní, než je dostatečná zálivka oživí a vzpřímí na novém stanovisku.

Uložte nádobu na slunné místo a sledujte, jak se pomalu rozrůstají a pokrývají volné kusy povrchu. Čím těžší se jim bude žít, tím vyšší motivaci budou mít, aby kvetly. Milují vítr, milují rosu, radují se ze sluneční pálevy.

- Reklama -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek