15.3 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
- Reklama -časopis
DomůRady a NávodyPřilákejte do zahrady včely samotářky

Přilákejte do zahrady včely samotářky

Pokud každoročně truchlíte nad neopelenými květy fazolí, ovocných stromků, jahod, cuket, okurek či rajčat, měli byste se po samotářkách poohlédnout.

Nesbírají med a přece přeletují z květu na květ, aby se napili nektaru a nasbírali pyl. Včely samotářky si žijí svůj nepovšimnutý život i přesto, že patří na zahrádkách mezi důležité opylovače. Nejednou usilovnějších než včely medonosné z úlů včelařů.

Biologové mají v jejich důležitém poslání jasno. Setrvávají ve svém teritoriu a pilně navštěvují květiny iv nepřízni počasí. Nevadí jim déšť, silný opar, ba ani chladné počasí. Jelikož nelétají daleko, musí využít každé příležitosti, aby založili generaci svých potomků.

Obývají otvory
Samotářky si nedokážou postavit své příbytky. Ve dřevě, maltě či skalách vyhledávají kulaté otvory, které se průměrem shodují s velikostí jejich těla. Chodbičky, které najdou, nejprve důkladně prozkoumají a pokud se jim zalíbí, tak je vyčistí.

Nepotřebují je k tomu, aby v nich přespávali. Využijí je ke kladení vajíček, aby po sobě zanechali další generaci potomků pro následující sezónu. V chodbičkách z listů, hlíny, pilin či pryskyřice pečlivě vytvářejí jednu komůrku za druhou. Každou z nich naplní pylem a uloží do ní jedno vajíčko.

Když přijde správný čas, včelí plod dospěje az komůrky vyleze ven. Aby pokračoval v cyklu, který započali jeho předkové.

Vyrobte jim útočiště
Není jednoduššího úkolu než vyvrtat několik otvorů do starého kusu dřeva. K výrobě nejjednoduššího včelího hotelu nepotřebujete více než dřevěný hranol a vrtačku. Jelikož předem nikdy nevíte, kdo o nové obydlí projeví zájem, důležitá je pestrost průměrů otvorů.

Začněte 3milimetrovým vrtákem a postupně se propracujte až k 10 milimetrům. Pokud máte na výběr, vždy je lepší vrtat kolmo na vlákna dřeva než rovnoběžně s nimi. Otvory budou čistší a práce půjde rychleji.

Pokud však budete vrtat ve směru vláken, včelky to budou mít s čištěním chodbiček jednodušší. Stačí jim povytahovat to, co vrták natřepkal. S volbou dřeviny si hlavu nelámejte. Smrk či dub, včelkám je to jedno.

Dá se to i lepší
Při plánování včelího útočiště lze spojit příjemné s užitečným a tak se z hmyzího hotelu může stát atraktivní doplněk dvora a zahrady.

Dejte mu stříšku, rám a přidejte třeba síťku s borovými šiškami, ve kterých se mohou zazimovat zlatoočky a berušky. Směle přidejte i děrovaný blok pórobetonu pro druhy, které upřednostňují kámen před dřevem.

Pokud chcete, aby byly chodbičky hluboké a každá samotářka mohla v každé z nich vytvořit více buněk jako ve vrtaných otvorech, přizvěte si na pomoc truhlářskou frézku. Nadrážkujte desku, nakraťte ji az lamel slepte domeček plný hlubokých otvorů. Stačí jen přidat zadní panel a stříšku, abyste byli hotovi.

Obezřetní buďte při povrchové úpravě. Aby včelky tušily, že otvory jsou vyrobeny ve dřevě, nikdy nenatírejte čelo svého díla. Čím ochráníte boční stěny, je jen na vás. Osvědčila se barva, oleje i vosky.

Osídlování můžete sledovat
Umístěte včelník na slunné místo, přibližně do výšky očí. Brzy zpozorujte, že o něj drobné létající včelky projeví zájem. Začnou zkoumat jeden otvor za druhým, dokud si nevyberou ten nejvhodnější.

Od tohoto momentu začíná nekonečný kolotoč příletů a odletů. Včelky přicházejí s pylem a stavebním materiálem. Jejich práce skončí, když vchod do otvoru zavíčkují hlínou, pilinami, pryskyřicí či voskem. Postupně za zaplní jeden otvor za druhým a s koncem sezóny ruch utichne.

Nový život na sebe upozorní
Pokud hladová ptáčata nedobyjí hmyzí pevnosti, nová generace samotářek na sebe upozorní sama. Tam, kde ještě před časem byla precizně seřízena víčka, tam jsou nyní prázdné otvory, ze kterých vylezly dospělé včelky.

Přelétávají dvorem a zahradou, aby opylili každý kvítek, který se jim naskytne. Svou pílí se postarají o to, aby byla úroda štědrá a bohatá, ačkoli po starém včelaři v obci nikdo nepřevzal jeho řemeslo.

Přineste je z louky
I když jsou tisíce druhů samotářek, do nového příbytku se nastěhují pouze ty druhy, které obývají utajené spáry u vás au sousedů. Abyste do dvora a zahrady přilákali nové druhy, můžete to udělat tak, jak to řešili naši dědové.

Vyrobte si několik hmyzích hotelů a rozvěšte je po stromech na loukách, umístěte je na rumoviště a pozemky, které leží úhorem. Před zimou je s plnou osádkou přenesete do dvora, kde zůstanou věrné novému revíru.

A jak jim pomoci, aby se množily stále více? Vyměňte zelený trávník za divokou louku, nahraďte velkokvěté odrůdy bylin v okrasných záhonech drobnokvětými a vyrobte živý plot z křovin, které bohatě kvetou drobnými kvítky.

- Reklama -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek