17 C
Brno
Pátek, 29 března, 2024
- Reklama -časopis
DomůHobbyNež vezmete do ruky pilu

Než vezmete do ruky pilu

S klesajícími cenami se řetězové pily dostaly z lesů a podhorských hospody na každou chalupu a do každého dvora. Co byste o nich měli vědět?

  1. Dělejte jen to, na co se cítíte
    Vždy používejte pilu pouze při takových pracích, při kterých se cítíte bezpečně. Zkracování metrovice či hranolů umístěných v koze zvládne po krátkém seznámení každý. Cvik navíc vyžaduje řezání hrubých kmenů stromu na zemi a jejich odvětvování. Mnohem složitější prací je zkácení stromu.

Postupným získáváním zkušeností se pusťte i do složitějších úkolů. Vždy je výhodou, máte-li u sebe někoho, kdo vám své dlouholeté zkušenosti dokáže předat.

  1. Nepřetěžujte ji
    Výkon motoru určuje, pro jakou práci můžete pilu použít a jakou délku lišty utáhne. Pokud vás uchvátila levná hobby pila v obchodním řetězci, porovnejte na webu její výkon se značkovými pilami, abyste měli jasnou představu o tom, pro jaké práce je vhodná.

Zatímco ty nejslabší můžete použít pouze ke zmlazování či řezu v ovocném sadu a zkracování desek, tenčí kulatiny a hranolů, ty silnější si poradí s palivovým dřevem všech velikostí a tvrdostí. S profesionálními modely si lze troufnout i na těžbu v hoře.

Delší lišta a příliš velké špalek při práci přetěžují motor, což může vyústit v jeho zadření.

  1. Vždy s ostrým zubem
    Tupý řetízek se nechce zakousávat do dřeva, nutí vás tlačit na pilu, prohřívá se a místo hoblin zpod něj vyletuje pouze jemný prach. Motor zavíjí v přetížení a práce nenapředuje. Ať je řetěz jakkoli ostrý, při práci se brzy opotřebí a žádá nabroušení. Podstatně rychleji, než u jakéhokoli jiného řezného nástroje. Naučte se používat pilník nebo sáhněte po elektrické brusce. Po několika návštěvách servisu se žádostí o nabroušení řetězu přijdete na to, že levněji vás vyjde naučit se to.

Chcete-li starosti nechat na výrobce, pořiďte si pro svoji pilu soupravu PowerSharp. Obsahuje přípravek, kterým nabrousíte řetěz během několika vteřin pouhým zatlačením spouště.

Aby byla práce bezpečná, vždy je třeba se s opotřebovaným řetězem rozloučit včas. Zabrání to jejímu přetržení, opotřebování lišty a záběrového kolečka pily. Při koupi nové zjistíte, že existují dva druhy. S hranatým zubem na řezání čistého měkkého dřeva as oblým zubem na dřevo tvrdé a znečištěné.

  1. Bez mazání to nejde
    Řetěz, který vysokými otáčkami běží v drážce lišty, vyžaduje mazání. Jinak po chvíli ucítíte pach spáleniny, řetízek se natáhne a lišta chytne po obvodu duhovou výzdobu. Pravidelně kontrolujte stav maziva v nádržce a jeho dávkování. Výrobci navrhli pily tak, aby se mazací olej doplňoval vždy při dolévání paliva. U elektrické pily vám však pomocný signál chybí.

Některé lišty vyžadují doplňkové mazání ložiska, které se nachází v jejich čelní části. Potřebujete k tomu maznici s vysokootáčkovou vazelínou nebo stříkačku, kterou jej přes otvor k ložisku dopravíte. Každá chyba v mazání způsobí předčasné opotřebování řetězu, vodicí lišty a záběrového kolečka, jehož ozubení se nesetká s ozubením řetízku.

Pokud používáte ekologické oleje, vždy před uskladněním pily nádržku vyprázdněte, naplňte syntetickým olejem a přežeňte čerpadlem. Nic nezlobí více než ztuhlý olej.

  1. Se správným palivem
    U elektrické pily není kde pochybit. Ať ji zasunete do kterékoli prodlužovačky, pracuje na plný výkon bez ohledu na to, zda je vaše energie ze sluneční elektrárny, uhlí nebo z vodní turbíny. U benzinové pily je však situace jiná.

Jelikož dvoutaktní motor vyžaduje palivo s příměsí maziva, vždy je třeba podle pokynů výrobce přimíchat k 95-oktanovému benzínu i vhodný mazací olej v předepsaném poměru. Ten je obvykle 1:50, vzácněji až do hodnoty 1:25. Abyste měli jistotu, že mazivo je v palivu, obvykle je pigmentováno zelenou či červenou barvou. Držte se značky pily a nemáte co pokazit.

Dlouho skladované palivo se však znehodnocuje a při zatížení motoru při velké práci může způsobit jeho poruchu. Před každým záběrem namíchejte nové palivo, a to starší spotřebujte v motoru s nižšími otáčkami.

  1. Karburátor nastaví servis
    Žádná nová pila se neobejde po roce práce bez návštěvy servisu. Ztrácí-li výkon, hasne v otáčkách, otáčí řetězem při volnoběhu nebo již nestartuje tak spolehlivě jako při koupi, většinou je na vině karburátor, který je třeba opětovně nastavit. V servisním středisku nastaví provoz motoru tak, aby opět pracoval v předepsaných otáčkách. V mnoha případech se stává, že máte pocit, jako by pila získala kus výkonu navíc. Pomalé rozladění motoru uživatel neodhadne a rozdíl zjistí až při nápravě.

Abyste v servisu ušetřili, vždy přineste pilu vyčištěnou as nabroušeným řetězem. Jinak vám udělají drobnou údržbu, za kterou si zaplatíte i přesto, že si ji obvykle děláte sami.

  1. Vždy připravena
    Aby pila nestarla rychleji než vy, pravidelně ji čistěte od třísek a prachu, setřete z ní nános hlíny a pryskyřice, pročistěte větrací otvory. Nejlépe hned poté, co z ní odmontujete kryt, lištu a řetěz. Kompresor, dřevěná hůlka, starý zubní kartáček či hadřík jsou dobrou pomůckou.

Majitelé benzinových pil by neměli zapomínat na čištění vzduchového filtru, pravidelnou výměnu palivového filtru a svíčky. U některých hobby pil se neobejdete bez čištění mřížky ve výfukovém tlumiči, která se zanáší nadměrným množstvím spalin.

Pilníkem zbruste rozmačkané okraje lišty, vyčistěte kanálky mazání, nabruste řetěz a zkontrolujte opotřebování záběrového kolečka. Každý motor potřebuje neomezený přísun paliva, vzduchu, jiskru a prostor pro odvod spalin.

  1. Zkontrolujte její bezpečnost
    Před každou prací je dobré překontrolovat i bezpečnostní prvky – funkčnost brzdy, upevnění zachytávače řetězu a spolehlivost vypínače pily. Nepřehlédněte ani šrouby, které se mohly vytratit při vibracích, nebo zůstaly uvolněny při posledním čištění.
- Reklama -zeny
Předchozí článek
Další článek

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek