16.4 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
- Reklama -časopis
DomůDomácnostAbyste měli doma svěží vzduch

Abyste měli doma svěží vzduch

Pár triků, co lze udělat pro to, aby se nám v bytě vždy dobře dýchalo.

Pokud se ve svém příbytku necítíte dobře a ráno se probouzíte unavení, na vině může být vzduch který dýcháte. Váš organismus bojuje s nepohodou a nemá dostatek sil k tomu, aby se regeneroval. Zamyslete se nad domovem ve kterém trávíte většinu času dříve, než budete hledat pomoc u lékaře.

1.Zachyťte ze vzduchu prach
Minimalistické interiéry s hladkými podlahami a žaluziemi na oknech jsou možná v módě. Pravdou však je, že při pravidelném důkladném úklidu jsou koberce na zemi a záclony na oknech skvělými lapači prachu. Svou velkou strukturovanou plochou zachycují létající částice a brání jejich putování volným prostorem. Zatímco z laminátové podlahy se zvednou zrníčka prachu při každém kroku, z koberce ven nemohou.

Využijte strukturované plochy jako čistící prvky a osmelte se třeba na polepení stěn textilními tapetami v místnosti na spaní. Vždy však volte ty, které lze udržet v čistotě bez velké námahy.

2.Odchyťte vlákna z oděvů
Možná to zní překvapivě, ale sušička prádla má zázračnou schopnost odstranit z prádla a oblečení všechny úlomky vláken, které se při opotřebení uvolnily. Při každém cyklu se zachytí ve filtru, ve kterém vytvoří hrbou vrstvu plsti. Čím starší a nekvalitnější materiály v ní sušíte, tím více prachových částic se ve filtru zachytí. Díky tomu se nebudou při každodenních aktivitách rozlétávat po místnosti, což odlehčí vašemu dýchání.

Sušičky prádla jsou velkými žrouty energie a pokud nemají odvod vyfukovaného vzduchu do exteriéru, v letních dnech dokáží koupelnu řádně rozžhavit. V zimě však teplo předané do interiéru kompenzuje účet za provoz.

3.Vyperte vzduch v pračce
Vzdušná pračka je filtr, přes který cirkuluje vzduch v místnosti. Elektrostatickým štítem a sadou filtrů zachycuje ze vzduchu poletující částečky, z nichž mnohé jsou tak malé, že je vidět pouze v úzkém světelném paprsku díky lomu světla. Pracuje tiše a ani nepřetržitý provoz pro ni není problémem. Pokud vám i to nejmenší znečištění vzduchu pylem a prachem způsobuje zdravotní problémy či nepohodu, pračka může být řešením.

Důležité je přizpůsobit kapacitu vzdušné pračky kubatuře místnosti a naučit se zavírat dveře. Jinak se její práce neprojeví v plné míře. Ze vzduchu dokáže zachytit pouze ten prach, který nesedl na nábytek a podlahy.

4.Kopírujte přírodu
Stálezelené rostliny a květiny dokáží zvýšit kvalitu vzduchu v místnostech. Nejen proto, že se z jejich listů odpařuje do ovzduší vlhkost, ale také pro jejich schopnost vázat ze vzduchu různé látky ve svých pletivech. Čím více jich ve svém příbytku soustředíte, tím více se podepíší na změně kvality ovzduší. Využijte popínavky vedené po opoře, převislé rostliny a stromečkovité druhy. Díky svému specifickému tvaru vám neuberou mnoho životního prostoru.

Nekupujte předražené rostliny od prodejců, ale namnožte si je od svých přátel a známých. Mnohé druhy, nenáročné na světlo a teplo, naleznete také ve volné přírodě. Hledejte v hustých hájích a lesích.

5.Uklízejte namokro
Při úklidu domácnosti upřednostňujte techniky, při kterých nerozvíříte prach, který se vám podařilo úspěšně zachytit. Upřednostněte mechanickou metlu před vysavačem, stírejte povrchy vlhkým hadrem z mikrovlákna a největší pozornost věnujte místům, která způsobují proudění vzduchu. Jde nejen o topná tělesa, ale také o elektroniku se zabudovanou ventilací. Právě ty mohou být skrytým znečišťovatelem vašeho prostředí.

Budete-li pracovat při otevřených oknech, podstatná část rozvířeného prachu odletí v proudu teplého vzduchu mimo váš domov.

6.Sledujte vlhkost
Ručičku vlhkoměru byste měli sledovat hlavně během topné sezóny. Klesne-li pod hranici 50 procent, pobyt v místnostech ztrácí na komfortu a zvyšuje se i objem prachu, který cirkuluje v prostoru. Využijte odpařovače na radiátorech, ultrazvukový zvlhčovač, fontánku s velkou odpařovací plochou či akvárium překryté pletivovým rámečkem.

Hodnoty vlhkosti se v průběhu roku mění. Proto byste se měli snažit upravit mikroklima, ve kterém trávíte mnoho denního času na správné hodnoty.

7.Pryč s chemickým smogem
Pokud vždy na návštěvách cítíte charakteristickou vůni či pach cizích příbytků, neznamená to, že u vás je tomu jinak. Vzduch je naplněn těkavými látkami, které se uvolňují z lepidel dřevotřískového nábytku, plastů elektroniky a ze syntetických textilií. Pokud jste dosud upřednostňovali průmyslové materiály před přírodními, měli byste začít uvažovat nad změnou. Upravte svůj životní prostor tak, abyste jej naplnili přírodními materiály bez zátěže chemických aditiv.

Dřevěný masiv napuštěný přírodními oleji, vlna a bavlna jsou začátkem vašeho hledání. Zajímejte se o materiály, ze kterých jsou předměty kolem vás vyrobeny a zbavte se všech osvěžovačů vzduchu v zásuvkách a sprejích. Vyměňte je raději každý týden za novou kytici květin.

8.Větřejte
Moderní okna výrazně omezila výměnu vzduchu v panelákových bytech a rodinných domech. Naučte se pravidelně větrat a udělejte z tohoto úkonu podvědomý rituál, který budete opakovat, aniž byste nad tím přemýšleli. Začněte ráno po probuzení, vyvětrejte při každém příchodu z práce, větrejte při večeři, ba i před spaním. Sice to může nahnat nový prach do vašeho udržovaného prostředí, každá výměna ovšem znamená zvýšení komfortu.

Buďte důslední, obzvlášť pokud většinu dne trávíte v autě, kanceláři nebo doma. Udělejte si čas na pravidelné procházky v přírodě a snažte se vytušit rozdíl.

- Reklama -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek