I ta nejmenší chyba se postupně prohlubuje a může vám způsobit vrásky na čele. Využijte pěkný slunečný den k tomu, abyste obnovili zašlý punc svého nábytku na terase, v altánku či při okrasném záhonu na zahrádce.
- Vyčistěte jej
Dřevo je mrtvý organický materiál, jehož struktura závisí na dřevině, ze které byl získán. Jednotlivé druhy dřeva se liší nejen hustotou, ale také tím, jak dokáží odolat střídavým povětrnostním podmínkám. Zatímco některé dřeviny neutrpí škody ani při několikaletém zimování pod sněhovou pokrývkou, jiné při zvýšené vlhkosti okamžitě zachutnají houbám.
Při čištění se vyvarujte použití tlakové vody, aby se povrch dřeva neroztřepal. Vydělejte v kbelíku vodu s mýdlovým saponátem, navlhčete štědře celý dřevěný povrch a po bobtnání nečistot použijte kartáč na to, abyste osvěžili původní vzhled materiálu a jeho povrchové úpravy. Zubním kartáčkem dosáhnete do úzkých míst, kuchyňský kartáček na nádobí vám pomůže při čištění detailů.
Pracujte ve stínu, kde necháte vyčištěný nábytek vyschnout. Po této kúře bude světlejší, bez řas a mastné patiny. Povrchová dřevěná vlákna se napřímí, takže se nenechte překvapit tím, že je povrch o něco drsnější než před mytím.
- Zpevněte uvolněné spoje
Každý uvolněný spoj nese s sebou riziko, že se pro nadměrné namáhání poškodí některá z dřevěných součástí. Zpevněte uvolněné spoje dříve, než budete potřebovat pomoc truhláře.
Levné nábytky jsou většinou spojovány lepením a při opakovaném vlhnutí a sesychání dřeva se může stát, že se některý ze spojů uvolní. Použijte svorky pro otevření spoje a očistěte styčné plochy dlátkem nebo brusným papírem. Pro opětovné slepení použijte disperzní lepidla typu D3 nebo D4, která odolávají zátěži ve vlhkém prostředí. Vyhněte se polyuretanovým lepidlům, která v uvolněném spoji nedokážou poskytnout potřebnou oporu.
Dražší nábytky jsou většinou montovány s použitím kovového spojovacího materiálu. Utáhněte všechny uvolněné šroubové spoje a vytracené šrouby nahraďte vždy takovými, které mají antikorozní povrchovou úpravu. Zabráníte tak reakci taninů s oxidy železa, což způsobuje trvalé černé zabarvení dřeva. V případě, že šroub na původním místě ve dřevě nedrží, vyplňte otvor epoxidovým tmelem a po vytvrzení pevně zašroubujte.
- Prodlužte životnost nohou
Nohy stolů a židlí, které jsou v neustálém kontaktu s vlhkou zeminou, se obvykle poškodí dříve než ostatní části nábytku. Pokud dřevěná vlákna začnou bez bariéry nasávat vlhkost, brzy se k ní přidruží i houby, které se živí dřevní hmotou.
Ošetření laky a lazurami je neúčinné. Voda, která zůstane uzavřena pod jejich povrchem, bude způsobovat větší zkázu než na neošetřeném dřevě.
Vložte nohy nábytku do čtveřice nádobek s vysychavým lněným olejem nebo některým z přípravků pro uzavření pórů a nechte je několik hodin vsakovat do struktury dřeva. Póry se uzavřou a vytvrzený materiál zvýší jeho pevnost. Neuděláte chybu, pokud před uzavřením pórů aplikujete stejnou koupel ve fungicidním prostředku, která je odolná vůči vymytí vodou.
- Ošetřete praskliny
Praskliny, které se objeví ve směru dřevěných vláken, nemají vliv na nosnost nábytku. Jsou důsledkem nerovnoměrného vysychání dřevní hmoty a vnitřních pnutí. Pokud máte pocit, že nepůsobí příliš esteticky, můžete je udělat téměř neviditelnými.
Oblepte papírovou malířskou nebo modrou maskovací páskou obě strany praskliny tak, abyste překryli čelní stranu dřeva. Vyfoukejte z praskliny nečistoty a zalijte ji dvousložkovým epoxidovým lepidlem. To zateče do celé hloubky spáry a po vytvrzení zůstane průsvitné. Jelikož v hluboké rýze je tma, bude se jevit jako černá.
Odlepte maskovací pásku a pomocí dláta nebo jemného brusného papíru se zrnitostí 180 zarovnejte vytvrzený lep s okolním povrchem.
- Ukryjte škrábance a rýhy
Pokud patina věků není to, co ve svém dvoře hledáte, zbavte dřevěný povrch škrábanců, rýh a poškození.
Jemné škrábance odstraníte smirkovým papírem. Začněte zrnitostí 80 a postupně se propracujte k 220. Tím, že odstraníte jemnou vrstvičku dřeva z povrchu, zmizí i škrábance, které v ní byly.
Hlubší rýhy je třeba vyplnit náhradním materiálem. Vyhněte se voskům, které při vysokých a nízkých teplotách mění své vlastnosti. Použijte výplňové tmely na bázi akrylu či epoxidu. Mnohé z nich se dodávají v různých barevných odstínech a lze je také pigmentovat. Okolí rýhy překryjte maskovací páskou, rýhu opakovaně překryjte a po zaschnutí přebruste. Maskovací páska zabrání tomu, aby tmel pronikl do pórů nepoškozeného dřeva, což by změnilo jeho barvu.
Pokud jsou některá místa otlučená, použijte kapku vody a fén k tomu, abyste párou vyzvedli zatlačená místa. Možná vám to přijde jako malý zázrak, když se poškozený povrch narovná do původního stavu.
- Oživte dřevěný masiv
Ultrafialové záření způsobuje, že se lignin ve dřevě rozpadá a bílé, žluté či hnědé dřevo získává časem šedavý odstín. Odstranění povrchové vrstvy obnoví původní vzhled nábytku. Použijte brusnou podušku zrnitosti 80 k tomu, abyste odkryli barvu čerstvého dřeva.
Oroste přebroušený povrch postřikovačem a po vyschnutí přebruste zrnitostí 120. Stejný postup opakujte před přebroušením zrnitostí 180.
Hladký dřevěný povrch pro větší trvanlivost napusťte některým z napouštěcích olejů. Nenechte se nalákat na drahé cizokrajné oleje jen proto, že máte nábytek z tropické dřeviny. Stejně dobře vám poslouží napouštěcí lněná fermež nebo lněný olej. Nanášejte je v několika vrstvách a nevsáklý olej setřete hadříkem. Na vzduchu zkrystalizuje a stane se součástí dřeva. Pozor na hadřík, nevyhazujte jej do uzavřených odpadkových košů, kde by se mohla vznítit.
- Nový nátěr obnoví zašlou slávu
Pokud byl nábytek v minulosti natřený barvou, pro její obnovu není třeba původní nátěr odstranit na surové dřevo. Bílým smirkovým papírem odstraňte uvolněné části původní barvy a zdrsněte povrch na místech, kde pevně drží. Vyhněte se použití chemického odstraňovače starých nátěrů či opalování nátěrové hmoty. Bez předchozích zkušeností by vás čekalo zklamání.
Při novém nátěru použijte základní barvu na dřevo pro vytvoření podkladu a vrchní pro ochranu před ultrafialovým zářením. Na syntetickou barvu použijte štětec z přírodních štětin. Nátěry nanášejte kolmo na sebe, aby se ztratily tahy štětcem.