9.2 C
Brno
Pátek, 31 března, 2023
- Reklama -časopis
DomůHobbyS plotostřihem se pracuje rychle a bez námahy

S plotostřihem se pracuje rychle a bez námahy

Vezmete ze zahradního domku nůžky na živý plot a po několika minutách stříhání máte pocit, že vám docházejí síly. Ne proto, že jste opět o rok starší. To jen nové přírůstky stihly mezitím vyzrát na tvrdé dřevo, aby vzdorovaly nůžkám. S elektrickým plotostřihem je to ovšem jiné.

Zatímco důkladně nabroušené nože hnané motorem stříhají jednu větvičku za druhou, vy sledujete lištou kontury lahodící oku. Na plotě z ptačího zobu, na zelených přepážkách z zimostrázu či tisech, jalovcích a tujích tyčících se nad skalkou ve tvarech, které v přírodě nenajdete.

Dokonale ostré zuby
Čím to je, že plotostřih bez námahy prostřihává desítky letorostů současně, zatímco ruční nůžky líně cvakají větev za větví? Důmyslně tvarované zuby se neustále na liště pohybují proti sobě a zachycené výhony vtahují mezi sebe. Pokud hrubší větvičku neodstřihnou napoprvé, učiní tak u některého z následujících kmitů.

Zda bude řez hladký a šetrný, závisí více na velikosti mezer mezi zuby na liště než na výkonu motoru a počtu střihů za minutu. Plotostřihy s hustě osazenými zuby jsou mistry při stříhání jemnějších křovin v živých plotech. Zanechávají za sebou dokonale rovné plochy, které vypadají působivě již v den střihu.

Pokud však potřebujete tvarovat polodivoké porosty kolem chaty nebo jehličnany, řídké zuby jsou zárukou toho, že pevné větve zastřihnou dorovna s co nejhladší hranou pro rychlé vyhojení. Velký prostor mezi zuby brání vyskakování větví a jejich roztřepávání.

Bez bolesti zad
Lehké šídlo s krátkou 40centimetrovou lištou je symbolem obratnosti a manévrovatelnosti. Tam, kde je třeba tvarovat oblouky, spirály a vlnky nebo stříhat solitérní keře v dekorativní výsadbě, útlé provedení je velkou předností. I v nepohodlných pózách as rukama vysoko nad hlavou či při zemi se při práci příliš neunavíte.

Pokud však potřebujete stříhat dlouhý živý plot třeba is dvoumetrovou výškou, plotostřih s 60centimetrovou lištou ušetří od nadměrné únavy záda i kříže. Dosáhne-li lišta k patě živého plotu bez předklánění, práce postupuje rychle. A to u plotu o délce několika desítek metrů skutečně znát.

Do výšek i pro detaily
Určitě jste viděli v nabídce výrobců plotostřihy s naklápěcí lištou osazené na dlouhé, teleskopické rukojeti. S takovým modelem lze dosáhnout bez žebříku téměř do čtyřmetrové výšky. Práce ze země rychlá a bezpečná, takový stroj však obslouží jen chlap se silnými pažemi. Ne pro hmotnost, ale pro velkou páku, kterou je třeba překonat. Není většího pomocníka při krocení divokého plotu na chatě či chalupě pod lesem.

Tam, kde je plotostřih příliš velký, sáhnout lze po drobném modelu s výměnnými noži. Zahrádkáři si je oblíbili hlavně při tvarování drobných dřevin pěstovaných v nádobách. Ať už podle šablony nebo ze zkušeností, lze s nimi stříhat přesné detaily. Mnohé dokáží i zastřihávat okraje trávníků.

Dá se to i bez kabelu
Ne vždy je praktické táhnout za sebou prodlužovačku z místa na místo a ne v každé zahradě je možné spolehnout se na elektrickou zásuvku. Akumulátorové modely dospěly a lze od nich očekávat výkon srovnatelný s elektrickými modely. To díky Li-Ion technologii a akumulátorům s 18 a 36-voltovým napětím.

Výdrž se v závislosti na tempu práce, zátěži a kapacitě akumulátorů počítá u nejlehčích modelů na desítky minut, u výkonných strojů se při práci prošvihnete hravě přes hodinu. Údaje v tabulkách výrobců jsou pouze orientační a nepočítají s tím, že stříhání je většinou prací, která střídá aktivitu s pauzami, protože ne každé stříhání má za cíl vytvořit souvislou rovnou plochu na drobnolistém křovitém porostu.

Aby byla při slabé zátěži výdrž delší, obvykle nechybí přepínač, který omezí výkon na polovinu. Díky němu vydrží baterie přibližně o třetinu déle bez dalšího nabíjení.
Není tajemstvím, že plotostřihy nejsou jediným akumulátorovým nářadím pro zahradu. Vyžínače, elektrické pily, fukary, vysavače a sekačky – všechny mohou sdílet stejnou sadu akumulátorů, pokud chce výrobce nabídnout ucelený ekosystém. A to může být pro někoho výhodné.

Údržba nezabere mnoho času
Je pravda, že stříhací houby z nerezové oceli nikdy nerezaví. Kdo však má zkušenosti s plotostřihy, ví, že se mezi nimi hromadí rostlinné šťávy a pryskyřice, které brzdí jejich pohyb a namáhají motor.

U listnáčů postačí přestříkat lištu mazacím olejem a nechat ji proschnout na sluníčku. Při stříhání jehličnatých dřevin je však výhodnější použít čistící sprej vyráběný právě pro tento účel. Rozpouští pryskyřici a maže zuby. Jediným stříknutím je postaráno o všechno.

A jak je to s broušením? I když tuto službu nabízí každý dobrý servis, kutil si s broušením zubů poradí i sám. Stačí jen jemným a ostrým pilníkem jednou za sezónu či dvě vyhladit ostří zubů, dotáhnout na liště šrouby a plotostřih je opět ve formě. Má-li však za sebou množství kolizí s plotem a ostnatým drátem, obvykle i servis doporučí raději výměnu lišty než hloubkové broušení.

- Reklama -zeny

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek