Ani ten nejlépe vypěstovaný trávník se neobejde bez pečlivé péče. Přestože je pěkný na pohled, vymyká se všem pravidlům přírody.
Ani ten nejlépe vypěstovaný trávník se neobejde bez pečlivé péče. Přestože je pěkný na pohled, vymyká se všem pravidlům přírody.
Proto musí člověk zasáhnout vždy, když se příroda rozhodne přeměnit souvislý zelený koberec na svůj obraz.
Všechny trávníky mají cosi společného. Milují lehkou hlinitou půdu, která se nepromáčí ani po týdenním lijáku. Prosperují z přímého slunce a největší přírůstky hmoty mají při pravidelném sečení a dobře rozložené zálivce. Trávníkům svědčí mírný svah, který dokáže bez omezení odvádět přebytečnou srážkovou vláhu. Zda se koupi ve slunečním svitu dopoledne, nebo odpoledne, není rozhodující. Jen v neustálém stínu traviny trpí.
Voda a slunce však pro nekonečný růst zelené hmoty nejsou dostatečné. Trávník je plocha bez koloběhu života. Všechny živiny, které porost vyčerpá z půdy, odcházejí z upravené plochy při každém sečení ve sběrném koši pryč. Zásoba živin v půdě není nekonečná, takže o jejich obnovu se musí postarat člověk. Vstupuje do životního cyklu, aby nahradil to, co příroda na loukách zvládá dělat sama.
Každý trávník proto kromě pravidelného sečení vyžaduje hnojení, provzdušňování, zalévání a ošetřování. Každé z těchto činností je třeba věnovat náležitou pozornost.
Šest kroků k jarnímu probuzení
Ať už se k výzvě postavíte ručním nářadím nebo mechanizací, pro start zelené sezóny je jarní ošetření trávníku rozhodující. Právě v prvních měsících roku se travnaté porosty intenzivně zahušťují, aby v průběhu roku okouzlily souvislou plochou.
1.Vyčešte ho
Co není přirostlé k zemi, patří z trávníku ven. Zafoukané listí, polámané větvičky stromů, odumřelé části porostu a místa napadená houbami je třeba nekompromisně vyhrabat ocelovými hráběmi. Říká se, že jak trávník na podzim zazimujete, tak se na jaře probudí. Platí to bez výjimek. Zpod sněhové peřiny vykouknou všechny nedostatky, na jejichž řešení nezůstal na podzim čas.
První úklid je příležitostí i pro dispoziční změny. Pokud se v minulé sezóně neosvědčila na svém místě lavička nebo kdesi chyběl chodníček, nyní je správný čas na doladění detailů. Možná přistoupíte k rozšíření travnaté plochy, možná ji naopak zmenšíte. Udělejte to hned na začátku.
2.Dopřejte mu přísun vzduchu
V hustém porostu vzniká z odumřelých stébel trávy plsť, která zabraňuje přísunu vzduchu a pronikání vláhy k půdě. Pokud jste ji důkladně neodstranili před zazimováním, můžete tak učinit nyní. Je pouze na vás, jestli se rozhodnete použít prořezávací hrábě, provzdušňovací vidle nebo vertikutátor.
Tento invazivní zásah trávník v předvegetačním období nepoškodí. Na každé poškození budou travnaté trsy reagovat odnožováním. Znamená to, že porost se zahustí na nejvyšší přijatelnou míru. Využije při tom energii uloženou v podzemní části. Proto je důležité zasahovat jen několik milimetrů do hloubky.
3.Upravte jeho okraje
Správně ohraničené okraje zjednodušují v letních měsících sečení. Sáhněte po rýli, zarovnejte řezy drnu tak, aby její okraje nezabíhaly do ozdobných záhonů, chodníčků či na plochy, které mají jiné jasně určené poslání.
Olemujte travnatou plochu plastovými či hliníkovými profily nebo vytvořte bariéru srovnanou s terénem pomocí betonových tvarovek či přírodních skal. Zaměřte se hlavně na místa, která jste museli v minulých letech pro špatnou dostupnost sekat strunným vyžínačem.
4.Vyplňte lysiny
Nenadějte se, že holé plochy zničené houbami se během několika měsíců zacelí samy. Nejrychlejší obnovy dosáhnete, pokud využijete vyzrálé sazenice travin přímo z vašeho trávníku. Sáhněte po sazeči cibulovin a nařežte si do bedýnky dostatek zátek z kočiny.
Umístěte je do půdy na holá místa v trávě a důkladně je zašlápněte, aby se propojili s okolní zeminou. Jakmile se stabilizují, začnou se rozpínat a rozrůstat do okolí, aby vyplnily prázdnou plochu. Je to podstatně rychlejší než dosévání plochy osivem. Navíc získáte jistotu, že doplněný porost bude mít jednotnou barvu se zbytkem travnaté plochy.
5.Nastartujte ho živinami
Upravený, provzdušněný a zahuštěný trávník vyžaduje v jarní vláze dostatečný přísun živin, aby se probudil v plné síle. Využijte proto dostupné prostředky z vlastního dvora či ze zahrádkářských prodejen.
Pokud intenzivně kompostujete, pusťte se do výroby výživného kompostového čaje. Do prázdného sudu navrstvěte do dvou třetin jeho výšky vyzrálý kompost a zalijte ho srážkovou vodou. Potrvá přibližně 12 hodin, než se většina živin z kompostu vyluhuje do vody. Teď už je třeba jen vybrat sítkem hustou usazeninu ven a kompostový čaj využít k bohaté zálivce.
Pokud nemáte prostor pro kompostování, neuděláte chybu, pokud sáhnete po průmyslových hnojivech pro jarní hnojení trávníků. Při výběru nezapomeňte číst etikety a vyhledat informace o doplňkových minerálech. Protože nejen z dusíku, draslíku a fosforu je travnatý povrch živý. Rozhodují také mikroelementy, které se v půdě nemají jak obnovit.
6.Vytáhněte sekačku
Pokud definitivně odezní mrazy, začíná se sezóna sečení. Obvykle se první sečení pojí s posledním březnovým týdnem. Abyste porostu ublížili co nejméně, můžete poprvé sekat vřetenovou sekačkou z půjčovny nebo vytáhněte tu svoji s dokonale nabroušenými noži.
S prvním sečením se odstartuje sezóna pravidelného střihu a záleží pouze na vrtoších počasí, jak rychle se budete muset věnovat i zálivce. Letošní zima byla na srážky bohatá a dá se předpokládat, že jaro nebude jiné.