Příroda má úplně jiný záměr než milovníci bazénů. Snaží se osídlit vodu bakteriemi, řasami a hmyzem, aby ji připravila pro vyšší živočichy. Voda se kalí, zelení a po stěnách bazénu se objevuje sliz.
Jelikož bazén je nevhodným místem k tomu, aby v něm vznikla živá rovnováha, nezbývá nic jiného než intenzivně filtrovat a upravovat vlastnosti vody, aby byla pro život nepřijatelná. Prevence je mnohem účinnější a levnější než řešení problémů. Bez pravidelné údržby a nákupu bazénové chemie to nejde.
- Zamezte vstupu znečištění
Padající listí nepatří do bazénu stejně jako pyl rostlin či srst domácích mazlíčků. Už při umísťování je třeba myslet na to, aby nekrytý bazén nespočinul pod stromy a jeho okolí bylo upraveno tak, aby nečistoty z běžného provozu nepadaly na vodní hladinu.
Obrubník s chodníčkem vytvoří čistou bariéru v bezprostřední blízkosti bazénu a letní sprcha či zapuštěná vanička na opláchnutí nohou jsou preventivním bonusem. Velkým pomocníkem je zakrývací plachta, která chrání vodní hladinu v době, kdy se bazén nepoužívá.
Čím méně nečistot do vody vnikne během koupání a mimo něj, tím méně starostí budete mít s údržbou.
- Nepřehřívejte ho
Čím je voda teplejší, tím intenzivněji v ní pulzuje život. Proto se snažte nalézt ideální rovnováhu mezi komfortem a intenzitou solárního ohřevu. Mějte pod kontrolou nejen solární zařízení pro ohřev, ale také plachtu, která v noci zpomaluje ochlazování vody a ve dne zajišťuje její ohřev.
Praktickým pomocníkem je bezdrátový senzor pro měření vody v bazénu, který lze spárovat s domácí meteostanicí. Stačí jediný pohled na displej, abyste věděli, co váš bazén potřebuje.
- Nešetřete na běhu filtrace
Nesnažte se snížit náklady na provoz bazénu tím, že zkrátíte denní běh filtrace, abyste snížili účty za energie. Denní doba provozu závisí na výkonu filtrační soustavy a objemu vašeho bazénu. Výhodné je, pokud filtrace běží v teplé části dne, i když výrobci nedoporučují provoz v době, kdy se bazén používá ke koupání. Filtrace by měla ve studeném počasí přefiltrovat celý obsah bazénu za sedm hodin, při intenzivním používání bazénu se zahřátou vodou by to měla zvládnout za poloviční dobu.
Pravidelně čistěte sběrná síta a nezapomínejte na to, že písková náplň filtru se používáním opotřebovává. Zatímco po prvním roce bude stačit vyprat sklizené nečistoty z písku ven, po druhé sezóně by měla přijít výměna. Ostrohranná zrnka se během provozu obrousila a jejich filtrační funkce klesá.
Manometr namontovaný ve filtračním systému vám prozradí, v jakém stavu jsou filtrační prvky a kdy vyžadují servis. Zamezíte tím přetěžování čerpadla.
- Čistěte
Síťka na sběr plovoucích nečistot z hladiny nestačí. Sáhněte po ručním nebo automatickém vysavači, kterými lze vyčistit dno a stěny bazénu.
Samotné odsávání je neúčinné, vysavače s kartáčem mají mnohem vyšší efekt. Odstraní částečky a sliz, které se nalepily na stěny bazénu a odešlou je do filtračního systému. Tím snížíte množství živých organismů ve vodě, které se rozmnožují lavinovou rychlostí.
- Kontrolujte úroveň chlóru
Chlór je nepřítelem všeho živého. Používáme jej k ochraně pitné vody před kontaminací živými organismy a stejnou úlohu plní pro svou nízkou cenu i v bazénu. Aby bylo rozmnožování mikroorganismů výrazně utlumeno, je třeba udržet jeho koncentraci na úrovni od 0,3 do 0,5 miligramu na litr vody. Nízká koncentrace vodu neochrání, vysoká dráždí kůži a sliznice.
Dbejte na pravidelné vkládání chlorových tablet do dávkovačů a pravidelně kontrolujte úroveň chlóru ve vodě. Dávkování přizpůsobte naměřeným hodnotám.
- Udržujte ideální pH je 7,2
Živé organismy a nečistoty mění vlastnosti vody. Kyseliny a zásady naruší stabilní rovnováhu, kterou lze obnovit bez výměny vody prostřednictvím chemických přípravků. Pokud jsou hodnoty pH vysoké, voda je agresivní k pokožce, očním spojivkám a sliznicích. Stává se atraktivním prostředím pro řasy a bakterie. Pokud hodnoty klesají, voda způsobuje korozi kovových prvků, které mají poškozenou povrchovou úpravu.
V závislosti na intenzitě používání bazénu byste měli jednou za čtyři až sedm dní zkontrolovat pH vody kapkovým testerem nebo testovacími pásky a upravit hodnoty na normál. Pozornost byste měli věnovat i tvrdosti vody, která by neměla klesat pod hranici 18 °N. Naopak, je-li tvrdost příliš vysoká, soli se ukládají na stěnách, schůdcích a dně bazénu.
- Na kal a řasy vezměte chemii
Pokud se i přes prevenci a správné naměřené hodnoty ve vodě objeví bílý zákal nebo zelený odstín prozradí množení bakterií, sáhnout můžete po chemických přípravcích, které udělají vše pro to, aby bylo možné znečištění vychytat ve filtračním systému.
Chemické přípravky ukončí život řas a zajistí vyvločkování částic ve formě kalu, aby mohly být staženy do filtračního systému. Změna filtračního systému na intenzivnější stupeň zajistí odsátí částic z vody. Nezapomeňte na kontrolu a pročištění filtračního systému.
Každé selhání je náznakem toho, že jste cosi v průběhu údržby zanedbali.
- Připravte ho na samotu
Chystáte-li se na dovolenou, vypněte všechny druhy ohřevu, aby teplota vody klesla na minimum. Zakryjte hladinu plachtou, upravte filtrační cyklus a jemně zvyšte dávkování chlóru.