7.3 C
Brno
Pátek, 29 března, 2024
- Reklama -časopis
DomůZahradaJarní udržbu trávníku lze začít teprve tehdy, když tráva není promočená

Jarní udržbu trávníku lze začít teprve tehdy, když tráva není promočená

ačkoli v jižnějších oblastech Slovenska většinou začíná již v první polovině března, letos se tak stane nejdříve ve druhé dubnové dekádě. Odborník radí, že vhodný čas pro jarní kultivaci trávníku nastane teprve tehdy, když trávník není po sněhové pokrývce přemokřený a při stoupání po něm se netvoří prohlubně.

Prvním počinem, který bychom po zimě s trávníkem měli udělat, je provzdušnit porost a zbavit ho mechů a staré trávy. Máme-li trávu vyšší než 5 centimetrů, nejprve je třeba ji zkosit a až potom provzdušnit. „Na menších plochách to můžeme udělat mechanicky pomocí hrábí, ať už obyčejných, nebo speciálních elektrických, které lze dostat v obchodech se zahradní technikou,“ řekl TASR odborník na tvorbu zahrad Peter Heško. „V případě ploch nad 200 metrů jednoznačně doporučuji provést provzdušnění trávníku pomocí vertikutátoru nebo sekaček, které mají nože pro vertikutování prořezání trávníku do 3 milimetrů,“ dodal Heško. Připomněl také, že provzdušnění je třeba provést „do kříže“, nejprve v jednom směru a poté do pravého úhlu ve druhém směru.

Provzdušnění trávníku odhalí kondici, v jaké je porost po zimě. „Pokud se objeví větší plochy, na kterých tráva není, je potřeba je dosít a doplnit zeminu, speciální trávníkovou směs, kterou lze nalézt v zahradních centrech,“ uvedl Heško. Takto ošetřený trávník je vhodné poválcovat, ideálně tehdy, je-li půda mírně vlhká. „Válec by však neměl mít více než 25 až 30 kilo, aby se neudělal jámy,“ zdůraznil odborník.

Jedním z nejdůležitějších bodů údržby trávníku po zimě je hnojení. „Pro jarní hnojení je třeba použít hnojivo s vyšším obsahem dusíku, já osobně doporučuji použít granulovaná chemická hnojiva, která se nejsnáze aplikují,“ poradil Heško. Dodal, že při hnojení je třeba řídit se uvedeným návodem na obalu a hnojení je třeba provést rovnoměrně, pomocí speciálních vozíků či strojů na hnojení. „Množství hnojiva samozřejmě přizpůsobíme i tomu, v jakém stavu je trávník po zimě, jestli na něm máme žluté fleky, nebo místa s viditelně méně sytou zelenou barvou,“ uvedl Heško. Abychom se vyhnuli poškození, spálení trávníku, je podle něj lepší aplikovat hnojivo opakovaně.

První jarní sečení je třeba provést tehdy, když tráva poroste více než 5 centimetrů. Platí, že čím častěji ji budeme sekat, tím bude porost hustší.

V případě, že nám i po provzdušnění a prvním sečení roste mezi stéblami trávy i plevel, je třeba jej odstranit. Pokud je to na menší ploše a plevele není mnoho, postačí, když to uděláme mechanicky, na větších plochách, resp. při zvýšeném výskytu plevele je třeba aplikovat postřik s použitím ekologických selektivních herbicidů, které zničí plevel a trávový porost nepoškodí,“ uvedl Heško.

- Reklama -zeny
Předchozí článek
Další článek

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek